PAPATYA ÇAYI VE FAYDALARI

    Sarı gövdesi ve beyaz yaprakları ile baharın habercisi olan papatya, sağlık üzerinde birçok olumlu etkiye sahiptir. Bileşikgiller familyasından olan papatya Mayıs-haziran ayları arasında sapsız olarak toplanır ve gölgede kurutulur. Bazı bitkilerin aksine neredeyse bilinen hiçbir yan etkisi olmayan papatya, yaklaşık 5.000 yıldır çay, bitki özü, kozmetik formlarda birçok alanda güvenle kullanılmaktadır.
    Papatyanın içerisinde; tanen, flavon glikozitleri ve bisabolol, azülen, terpenler, salisik asitler bulunmaktadır. 
    Bunlardan alfa bisabolol maddesi ülsere karşı tavsiye edilirken, azulen adlı madde mide yanmasına karşı kullanılır. Papatya terpenoidler ve flavonoidler gibi hastalıklarla mücadele eden yüksek antioksidan içeriği sayesinde sağlığa oldukça faydalıdır. 
    Karaciğeri koruyan  herniarin maddesi papatyasının etkin maddelerinden biridir. Ayrıca, karaciğerin arındırılmasında kullanılmasının sebebi içerisinde bulunan sinapic asitten kaynaklanmaktadır. Papatya çayının içilmesi, karaciğer metabolizmasının sağlıklı çalışmasında ve  karaciğerin arındırılmasında (hepato-detoxification) oldukça  faydalı olmaktadır.
    Papatya çiçeklerinin içerdiği alfa bisabolol maddesi ülsere karşı etkilidir. Bu etkin madde aynı zamanda mide yanmasına karşı da etkisini göstermektedir.
    Papatya çayı insanların uykuya daha rahat dalmasına yardımcı olmaktadır. İçerdiği apigenin adındaki antioksidan uyku hâlini getirmekle sorumlu reseptörlere bağlanarak kronik uyku sorunlarına yardımcı olur. 12 Kardiyovasküler hasta üzerinde yapılan klinik bir çalışmada hastalardan 10’unun papatya çayı içtikten kısa bir süre sonra rahatlıkla uykuya daldığını gözlemlemiştir.